Atrakcje
Gdańsk

Czytaj więcej

Gdańsk „Miasto morza i marzeń”

taki zaszczytny tytuł wypracowała sobie Gdynia, dzięki niepowtarzalnemu położeniu, bogactwu piękna natury i dynamicznemu rozwoju. To idealne miejsce nie tylko do mieszkania, ale także różnych form wypoczynku. To, czego szukają, znajdą tu miłośnicy wodnych atrakcji, bliskości przyrody, czy dobrej zabawy. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami czekającymi na Państwa właśnie w Gdyni!

Trakt Królewski z ul. Długą i Długim Targiem

To prawdziwe muzeum na powietrzu. Niegdyś Droga Królewska stanowiła najdłuższą miejską oś urbanistyczną w średniowieczu. Prowadzi od Bramy Wyżynnej do Długiego Targu i Zielonej Bramy. Podczas spaceru tą trasą można spotkać liczne reprezentatywne zabytki Gdańska, m.in. Katownię i Bramę Więzienną z Muzeum Bursztynu, udostępnione turystom Dom Uphagena i Dwór Artusa, ratusz, czy symbol miasta – fontannę Neptuna.

Niesamowity klimat, którego próżno szukać w innym miejscu, jest tu odczuwalny o każdej porze dnia i nocy. Spokojny spacer uliczkami pełnymi muzyków przeniesie nas w zupełnie inną rzeczywistość. 

Stare miasto – inne ciekawe miejsca

 Odwiedzając stare miasto nie można ominąć kolejnego symbolu Gdańska – Żurawia, który dumnie wznosi się nad Motławą. Liczne kawiarenki i restauracje zachęcają, by dać się ponieść błogiemu wypoczynkowi i skosztować wspaniałości.

Jedną z najpiękniejszych ulic starego miasta jest ul. Mariacka z charakterystycznymi przedprożami, licznymi zdobieniami i urokliwymi latarenkami. Na końcu tej drogi znajdziemy monumentalny cud średniowiecza – Bazylikę Mariacką. Niemal za każdym rogiem jawią się oczom liczne kamieniczki, budynki i kościoły, pamiętające zamierzchłe czasy. 

Park Oliwski

Wśród wielu gdańskich parków jeden zasługuje na szczególne wyróżnienie. Park Oliwski, bo o nim mowa, położony jest nad malowniczym potokiem. Na jego powierzchni sięgającej ponad 11 ha znaleźć można rzadko spotykane gatunki drzew i krzewów, urokliwe alejki, stawy, mały wodospad, a także oszkloną palmiarnię, czy niesamowitą Grotę Szeptów z wyjątkową akustyką.

Sercem Parku Oliwskiego jest katedra z drewnianymi organami. Przy wizycie w tym miejscu warto także odwiedzić Spichlerz Opacki, w którym mieści się Muzeum Etnograficzne.

Pachołek

Nieopodal Parku Oliwskiego wznosi się wzgórze, które wieńczy metalowa konstrukcja z punktem widokowym. To stąd, z wysokości ponad 100 m rozpościera się niesamowity widok na całą Zatokę Gdańską oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Góra Gradowa

Jest to wzniesienie górujące nad starym miastem, służące niegdyś jako fort. Dziś jest to doskonały punk widokowy z krzyżem milenijnym widocznym z wielu punktów Śródmieścia. Okolice Góry Gradowej to grodzisko z licznymi fortyfikacjami i wystawą historyczną.

To strategiczne miejsce podczas potopu szwedzkiego, wojny północnej, czy II wojny światowej. W trakcie wycieczki w te okolice warto także odwiedzić Centrum Hewelianum z ciekawą wystawą naukową.

ZOO

Malowniczo położone ZOO jest największym tego typu obiektem w Polsce, notując powierzchnię 123 ha. Wśród alejek mieszczących się na skraju lasu można spotkać wiele egzotycznych zwierząt, m.in. lwy, żyrafy, słonie, hipopotamy, czy różne rodzaje małp. To znakomita rozrywka dla rodzin.

Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk nieprzypadkowo nazywany jest Miastem Wolności. To tu rozegrały się kluczowe sceny, które w rezultacie przyczyniły się do upadku socjalizmu. By upamiętnić te wydarzenia i utrwalić historię, w 2007 roku otwarto nowoczesną wystawę interaktywną w Europejskim Centrum Solidarności.

Na dwóch piętrach znajdziemy liczne rekwizyty, nagrania, wspomnienia, zdjęcia i mapy w bardzo obrazowy i plastyczny sposób ukazujące wydarzenia tamtych lat. Pozycja z pewnością warta zobaczenia. 

Westerplatte

Ten sztucznie utworzony półwysep uważany jest za miejsce wybuchu II wojny światowej. Najbardziej rozpoznawalnym punktem Westerplatte jest monumentalny pomnik Obrońców Wybrzeża. Wchodzące do portu statki, poprzez odpowiednie sygnały, oddają hołd poległym bohaterom.

Odwiedzając to miejsce warto pozwolić sobie na spacer, oglądając schrony, Placówkę Fort z wystawą militariów, Ruiny Nowych Koszar, czy Wartownię z wystawą.

Twierdza Wisłoujście

To unikatowy element sztuki fortyfikacyjnej, położony nieopodal znanego Westerplatte. Twierdza stanowiła strategiczny punkt, umożliwiający kontrolę wpływających i wypływających statków. Dziś mieści się tam muzeum.