Atrakcje
Gdynia

Czytaj więcej

Gdynia „Miasto morza i marzeń”

taki zaszczytny tytuł wypracowała sobie Gdynia, dzięki niepowtarzalnemu położeniu, bogactwu piękna natury i dynamicznemu rozwoju. To idealne miejsce nie tylko do mieszkania, ale także różnych form wypoczynku. To, czego szukają, znajdą tu miłośnicy wodnych atrakcji, bliskości przyrody, czy dobrej zabawy. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami czekającymi na Państwa właśnie w Gdyni!

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego

To uwielbiany przez mieszkańców i turystów trakt spacerowy o długości ponad 1,5 km. Ścieżka prowadzi od rzeźby charakterystycznych gdyńskich rybek autorstwa Adama Smolany i ciągnie się przy samym morzu. To także doskonałe miejsce dla rolkarzy i rowerzystów. Przy bulwarze wznosi się pomnik upamiętniający ofiary morza.

Skwer Kościuszki

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdyni. Morski klimat spotyka się tu oko w oko z bogatą spuścizną historyczną. Główny punkt skweru stanowi fontanna. Wokół niej znaleźć można siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej RP czy Płytę Marynarza Polskiego.

Oprócz całej gamy stoisk gastronomicznych i pamiątkowych, turyści i mieszkańcy mają dostęp do multipleksu z kilkoma salami kinowymi. Skwer wieńczy Molo Południowe, czyli sztuczny półwysep, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i pobliskie klify.

To na molo mieści się Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, Akwarium Gdyńskie czy liczne yaht kluby. Warto odwiedzić nabrzeże z historycznym okrętem ORP Błyskawica oraz żaglowcem Dar Pomorza.

Kolejka na Kamienną Górę

To bezpłatna kolejka zbudowana na wzór górskiej, która bezpłatnie wozi osoby na pięknie położony taras Kamiennej Góry z krzyżem, skąd rozpościera się widok na morze i panoramę Gdyni.

Przejażdżka trwa 2 minuty. W tym czasie kolejka wynosi swoich pasażerów na wysokość 40 m, pokonując 96 m. Gondola zdoła jednorazowo pomieścić 12 osób i dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kolejka czynna jest cały rok w godzinach od poniedziałku do piątku 10.00-20.00, a w weekendy od 10.00 do 22.00.

Molo w Orłowie i klify

Orłowo uważane jest za najpiękniejsze miejsce w Gdyni. To tu wznoszą się ostre klify, z których rozpościera się niesamowity widok na błękit morza. To także element nietuzinkowego parku przyrody Kępa Redłowska. U stóp klifów znajduje się molo, które swoim urokiem śmiało konkuruje z jego sopockim odpowiednikiem.

Molo aktualnie mierzy sobie 180 m i na początku swojego istnienia od 1934 roku służyło jako punkt cumowania statków białej floty. Przy molo możemy podziwiać domek, w którym w 1920 swoje wakacje spędzał Stefan Żeromski, co zostało upamiętnione poprzez ekspozycję dotyczącą życia i twórczości pisarza. Orłowo jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców i turystów na wypoczynek i spacery.

Modernistyczny spacer

W 2015 roku prezydent RP Bronisław Komorowskie nadał Gdyni jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień. Miasto doceniono za modernistyczny układ urbanistyczny śródmieścia, wybudowany w duchu awangardy. To stawia Gdynię na równi z miastami Brasilia czy Tel Awiw.

Gdyńskie budynki przypominają transatlantyki z nadbudówkami, masztami flagowymi, szklanymi tarasami jak pokłady statków, oknami podobnymi do bulajów czy charakterystycznymi balkonikami niczym mostki kapitańskie. Warto odbyć spacer po centrum Gdyni w poszukiwaniu tych perełek architektury i znalezienia prawdziwego ducha modernizmu.

Muzea Gdyńskie

Gdynia, pomimo swojego stosunkowo młodego wieku, ma na swoim koncie bardzo bogatą historię, co upamiętniają liczne ciekawe muzea. Jednym z najnowszych tego typu miejsc jest Muzeum Emigracji, zlokalizowane w budynku dworca morskiego, dokumentujące historię Polaków, którzy zmuszeni byli opuścić kraj. Jednym z najbardziej popularnych jest Muzeum Marynarki Wojennej – prawdziwa gratka dla pasjonatów historii oraz wojennej broni.

Do muzeum należy także m.in. okręt ORP Błyskawica czy Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego. Warto także wejść na pokład żaglowca Dar Pomorza i poczuć się jak prawdziwy wilk morski. Fani motoryzacji natomiast koniecznie powinni odwiedzić Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, w którym zgromadzono pokaźną kolekcję aut wyprodukowanych przed 1945 rokiem.

Dworzec Morski

Ten niezwykle ciekawy zabytek mieści się przy Nabrzeżu Francuskim, nieopodal Kapitanatu portu Gdynia. Dziś jest siedzibą Muzeum Emigracji, a cztery głazy polodowcowe uzyskane podczas pogłębiania portu symbolizują zawód portowca, marynarza, rybaka oraz stoczniowca.

Przed Dworcem Morskim znaleźć można tablice dedykowaną Ludziom Morza, którzy stąd udali się przed laty w nieznane. Był wśród nich także Witold Gombrowicz. W sąsiedztwie obiektu cumują największe i najbardziej reprezentacyjne statki pasażerskie świata. Sam dworzec został wybudowany w 1933 roku w celu obsługi ruchu pasażerskiego. W 1943 roku został znacznie uszkodzony przez aliantów. Choć dziś zachwyca wielu, nie odzyskał dawnej świetlności.

Dzieje się w Gdyni

Gdynię można śmiało nazwać centrum kulturalno-rozrywkowym północnej Polski. To tu ma miejsce wiele cyklicznych wydarzeń o randze ogólnopolskiej, a nawet światowej.

Corocznie do Gdyni przybywają najlepsi pisarze (Nagroda Literacka Gdynia), ludzie filmu (Gdynia Festiwal Filmowy), czy międzynarodowi muzycy (Open’er Festiwal, Ladies’ Jazz Festival, Globaltica Word Culture Festival, Blues Festival).